Zielony (Krawędziowy-północny) Szlak Puszczy Kampinoskiej

Zielony (Krawędziowy-północny) Szlak Puszczy Kampinoskiej

Kolejny (czwarty, pełny szlak Puszczy Kampinoskiej) to szlak północny, biegnący po krawędzi parku od Modlina do Tułowic. Dystans około 41 kilometrów (prawie maraton) to niby sporo ale po leśnym szlaku zdecydowanie pięknie. Start na dworcu PKP w Modlinie (bo od tej strony zacząłem) jest logistycznie łatwiejszy. Auto można zostawić przy wiadukcie nad torami (obok stacji PKP Modlin) skąd mamy 300 metrów do początku (lub końca szlaku). Myślę, że lepiej robić szlak z tej strony aby nudniejsze asfalty pokonać na początku trasy a nie pod koniec. Na końcu też jest asfalt ale tylko 1,5km a nie 13km (jak na początku). Po drodze nie ma sklepów więc trzeba zabrać wodę i coś do przegryzienia. Mnie wystarczył 1litr w bukłaku (było raczej chłodno), jeden baton i żel. Przy bardzo ciepłych dniach warto mieć więcej wody.

Podczas mojego biegu – mocno wiało w twarz. Dopiero w lesie było spokojniej. Biegłem w tempie ok 5:10 min/km więc w sumie wyszło 3h38min. Dodatkowe przystanki na robienie zdjęć i podziwianie dzikiej przyrody niewiele modyfikowały ten czas (3:40). Szlak jest suchy i dość twardy. Nie trzeba biec w agresywnych bieżnikach. Koniec szlaku usytuowany jest w Osadzie Puszczańskiej gdzie można skorzystać z leśnej restauracji (zjeść i ogrzać się w chłodniejsze dni). To lepsze miejsce na spotkanie z kimś kto was zawiezie z powrotem do Modlina po auto.

Szlak biegnie wzdłuż północnych granic Kampinoskiego Parku Narodowego, malowniczymi drogami leśnymi, z Modlina brzegami Wisły przez kampinoskie Powiśle do Teofil i Wilkowa aby później przenieść się głębiej do Kampinosu i finalnie dotrzeć do Tułowic. Dwa fascynujące rodzaje pejzażu Parku i jego otuliny. W części leśnej zabytkowe Poleskie Dęby i dwa obszary ochrony ścisłej: „Czarna Woda” i „Rybitew”. Nad Wisłą ornitologiczne rezerwaty przyrody; „Wikliny Wiślane”, „Zakole Zakroczymskie” i „Kępy Kazańskie”. Obok Kazunia potężne Topole Napoleońskie w rezerwacie „Ruska Kępa”.

Początkowo trasa wydaje się dosyć zurbanizowana. Rozpoczyna się na dworcu PKP w Modlinie a następnie przez kolejne 12km będziemy poruszać się asfaltami w okolicach wiosek i domostw lub wałem wiślanym „Doliną Środkowej Wisły”. Następnie już lasem gdzie będziemy się kierować na północny zachód. Zdecydowanie polecam ten szlak późniejszą wiosną. Jest on dość dziki z wieloma zwaliskami drzew w obszarach chronionych. Szlak jest dość twardy i suchy. Tylko miejscami może występować większa ilość piachu. Całość trasy jest płaska. Dopiero na końcówce w okolicach 38km (Góra Czerwińska) mamy kilka delikatnych podbiegów.

Miejsca, przez które przebiega szlak:

 • 0,0 km Modlin, PKP
 • 4,8 km Kazuń Nowy, PKS
 • 11,0 km Grochale Nowe, brzeg Wisły, rez. „Wikliny Wiślane”,
 • 12,5 km Grochale Nowe, PKS
 • 17,5 km obszar ochrony ścisłej „Rybitew”
 • 17,7 km Teofile, las
 • 20,6 km Wilków , leśniczówka, obszar ochrony ścisłej „Czarna Woda „
 • 22,2 km uroczysko Denny Las, Poleskie Dęby
 • 28,0 km Piaski Królewskie
 • 30,2 km Piaski, PKS
 • 34,5 km Kurlancka Góra koło Kromnowa
 • 39,1 km Wilcze Tułowskie
 • 41,0 km Tułowice, PKS

Oczywiści na koniec Hint 🙂 Szlak można zrobić w odwrotnym kierunku i na koniec poeksplorować Twierdzę Modlin (a jest co).

Ta trasa została przez mnie dodana także do FKT (FastestKnownTimes).

SeeYa:)

 

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *